KOMUNIKAT
W SPRAWIE ŚWIADCZEŃ REALIZOWANYCH
W PORADNIACH MEDYCYNY SPORTOWEJ
Z uwagi na powtarzające się skargi świadczeniobiorców oraz świadczeniodawców realizujących świadczenia w rodzaju POZ w sprawie problemów, na jakie napotykają w przypadku korzystania pacjentów ze świadczeń w poradniach medycyny sportowej Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina:
Warunkiem rozliczenia procedur, obejmujących kwalifikację do uprawiania sportu:
JEST WYKONANIE PRZEZ PORADNIĘ SPORTOWĄ BADAŃ i zrealizowanie KONSULTACJI SPECJALISTYCZNYCH odpowiednich dla danego rodzaju kwalifikacji wskazanych w zał. nr 1 Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistyczne (z późn. zm.).
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, orzeczenie lekarskie o zdolności lub niezdolności do uprawiania danego sportu wydaje lekarz, który przeprowadził badania określone w § 1 (l. p. 60) tego Rozporządzenia, to jest:
Wykonanie wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, obejmuje badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, w związku z orzekaniem o zdolności do uprawiania danego sportu.
Badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne obejmują:
1) badania antropometryczne: pomiary antropometryczne z analizą składu ciała;
2) badania laboratoryjne:
3) inne badania diagnostyczne:
4) badania lekarskie:
Lekarz przeprowadzający badanie może zlecić dodatkowo wykonanie innych badań lub konsultacji, których potrzeba wykonania wynika z oceny stanu zdrowia, w tym badania serologicznego w celu wykluczenia zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C oraz nabytego niedoboru odporności, przez oznaczenie obecności antygenu HBs, przeciwciał HCV
i przeciwciał HIV.
WOBEC POWYŻSZEGO NIEDOPUSZCZALNE JEST ODSYŁANIE PACJENTÓW DO LEKARZA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ W CELU WYKONANIA BADAŃ PRZED UDZIELENIEM ŚWIADCZEŃ W ZAKRESIE MEDYCYNY SPORTOWEJ.
W przypadku świadczeń w zakresie medycyny sportowej lekarz POZ zobowiązany jest wyłącznie do wystawienia skierowania do poradni dla pacjentów pierwszorazowych.
Dotyczy to tylko wstępnej kwalifikacji do uprawiania sportu, kolejne badania do dalszego uprawiania sportu nie wymagają dostarczenia przez pacjenta nowego skierowania, jeżeli od ostatniej kwalifikacji NIE UPŁYNĘŁO 2 LATA.
PODSTAWA PRAWNA
Dział Kontraktowania Świadczeń – Sekcja ds. lecznictwa otwartego